Telemundo: miért cenzúrázza telenovelláit a tévétársaság?

Az utóbbi években szokássá vált a floridai székhelyű Telemundónál, hogy saját gyártású telenovelláikat nem adják le teljes egészében, megvágják őket, – kicsit vagy nagyon – így pedig egy rövidebb, cenzúrázott verziót vetítenek le.


A Telemundo az elmúlt években nem épp a legjobb időszakát éli át, saját gyártású produkciók, beleértve a telenovellákat is, többségében nem érték el a várt sikereket – legalábbis ami a nézettségi adatokat illeti. Ennek következtében gyakran levették őket a főműsoridőből, éjfélre és hajnali idősávokba száműzve azokat. Ám emellett gyakran olló áldozatai is lesznek, azaz kivágnak belőlük jeleneteket, hogy rövidebbek legyenek. Erre azonban csak később derül fény, mikor felkerülnek egy másik streaming platformra vagy levetítik őket egy másik országban. Mivel az utóbbi két novellájukkal is ez történt, ezért mai posztunkat ennek szenteljük, és megnézzük, mely telenovelláikat cenzúrázták meg az utóbbi időben.

A tévétársaság nagy dobása volt a 2024-es évre az El Conde, amor y honor, a kosztümös melodráma, mely Fernando Colunga és Ana Brenda Contreras debütálását jelentette képernyőiken. A novella – az átlaggal ellentétben – nagy sikert aratott az Egyesült Államokban, végig megtartotta az idősávját, a nézők és a kritikusok is pozitívan nyilatkoztak róla, így senki sem gondolta volna, hogy egy vágott verziót vetítenek le.


A Telemundo műsorán a 75. résszel fejeződött be a kosztümös telenovella, azonban akkor még senki sem gondolta volna, – habár voltak rá jelek – hogy az egy vágott verzió volt, és hogy 21 résszel megcsonkították a melodrámát. Minderre csupán nemrég derült fény, amikor is február 28-án felkerült a novella a TelevisaUnivision streaming szolgáltatójára, a ViX-re, ahol már a 96 részes, vágatlan verzióval találkozhat a közönség. Akik pedig furcsállták, miért is kapott olyan kevés szerepet Helena Rojo a telenovellában, most választ kaptak kérdésükre: azért, mert a Telemundo a történet elejéről ollózott ki egy az egyben 15 részt, így az azóta elhunyt színésznő jeleneteinek nagyrésze nem volt benne a Telemundo verziójában.

Nemrég fejeződött be a csatorna következő novellája, a Pura sangre szabad adaptációjaként készült Sed de venganza, melynek főszereplőit Isabella Castillo, Danilo Carrera és Alexa Martín keltették életre, mely szintén cenzúrázva lett, ezúttal pedig a szereposztás egyik tagja Saúl Lisazo fedte fel, hogy eredetileg "93 epizód (1 órás) 4 hónap alatt, napi 35–40 jelenet egy-egy egységben, 2 forgatási egységben" készült a telenovella, melyből csupán 83-at adtak le; megrövidítve 10 résszel az utolsó etapban, ahol eléggé érződött a vágás.


Nem újdonság

Mindez azonban nem újkeletű dolog a tévétársaságnál, ugyanis már korábban is megtörtént, hogy megvágták saját telenovelláikat. Egészen 2017-ig visszautazhatunk, – de lehet, hogy még korábbra is – amikor már észrevehetjük a vágásokat. A hazánkban is levetített La fan (A rajongó) című novellájukat két évadra osztották, melyből csupán az első évadot adták le, de azt is vágva a rossz nézettség miatt, így 65 rész helyett 54 részt vetítettek le, míg más országokban, köztük nálunk is, a teljes, 125 részes telenovella adásba került. Ugyanebben az évben, Sangre de mi tierra címen készült alkotásuk is olló áldozata lett, melyből a televízióban csupán 59 részt adtak, de később streamingre már 72 rész került fel.

2019-ben mutatták be Preso No.1 politikai thrillerüket, melyből 44 részt adtak le, ám később a Netflixre 64 rész került fel. 2020-ban hasonló történt az Operación pacífico-val, melyet az eredeti 60 rész helyett 44 részbe vágva adtak le rossz nézettsége miatt. A szintén abban az évben készült 100 días para enamorarnos-ból pedig csupán első, 57 részes évadot adták le, majd a második, 35 részes már csak a Netflixen volt elérhető.

A Telemundo szintén megvágta két sikersorozatuk folytatását is. A 2019-ben készült El final del Paraíso-ból, ami a nagysikerű Sin senos sí hay Paraíso (Csajok, szilikon – Nem ettől lesz Paradicsom) folytatása –  82 részt adott le, majd amikor felkerült a Netflixre, ott már 90 részes volt az évad. 2022-ben a Pasión de Gavilanes-hez (A szenvedélyek lángjai) is készült egy folytatás, ám ebből a második évadból 71 részt adtak le, míg a Netflixen 82 rész érhető el.




Szokássá vált

Az, hogy kivágnak jeleneteket, sokszor teljes részeket produkcióikból, az utóbbi években már szinte állandó szokássá vált a floridai székhelyű tévétársaságnál. 2023-ban készült telenovelláiknál ugyanez a helyzet. Az Altair Jarabo, Arap Bethke és María Elisa Camargo főszereplésével készült Juego de mentiras 76 részes volt a Telemundo csatornáján, majd amikor nem sokkal a televíziós premiert követően felkerült a ViX-re, a TelevisaUnivision streaming platformjára, ott már a vágatlan, 80 részes verziót lehet megtalálni. Szintén ugyanerre a sorsra jutott az ugyanebben az évben készült Vuelve a mí, melynek főszereplőit Samadhi Zendejas és William Levy keltették életre, míg a Telemundo műsorán 91 részes volt, addig a ViX-en a 95 részes, teljes változat érhető el. Mindkét novella rosszul teljesített a nézettség terén, amiért levették őket a főműsoridőből, éjfélre száműzve őket, de emellett még pár résszel meg is rövidítették őket.

2024-ben ugyanez történt, ahogy már a bevezetőben is említettük, csupán még jobban megrövidítették sorozataikat, az El Conde, amor y honor-t 21 résszel, a Sed de venganza-t pedig 10 résszel. Utóbbit március 24-én mutatják be Mexikóban az El Nueve csatornán, így minden bizonnyal a vetítés után ez is teljes hosszában felkerül majd a ViX-re.




La jefa?

Jogosan merül fel a kérdés ezek után, hogy a csatorna jelenleg képernyőn lévő telenovellája is meg lesz-e vágva, ahogy elődjei – vagy netán már meg is van. A Fabiola Guajardo, Iván Arana és José María Galeano főszereplésével készült narkónovella nézettségéről egyelőre semmilyen adatot nem tettek közzé; az idő majd igazolja, hogy a La jefa-t is cenzúrázza-e a tévétársaság vagy sem.

Mit gondoltok erről, hogy a Telemundo megvágja a telenovelláit? Mi a véleményetek róla?


Megjegyzések

  1. Azért azt, hogy a nézettség miatt megvágják, nem nevezném cenzúrának, a cikk eléggé összemossa a kettőt. Cenzúra az, amikor nemkívánatos jeleneteket kivágnak, vagy ideológiai okokból, vagy mert nem akarnak büntetést miatta (ld. Las vías del amor itthon).
    A rossz nézettség miatti rövidítés bevett dolog már évtizedek óta. Az El Conde lehet, hogy pont azért pihent a fiókban ilyen sokáig, mert a fókuszcsoportok unták az elejét, és fel kellett pörgetni. Ha nincs vágás, lehet, hogy még ennyire se lett volna sikeres.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése