2017-ben, mikor a végéhez közeledett a La Doña (A végzet asszonya), a történet írója, José Vicente Sparato exkluzív interjút adott a People en español-nak, melyben többek között elmondta, honnan jött a telenovella ötlete és melyik a kedvenc karaktere. Most, körülbelül 5 évvel később hazánkban közeledik a végéhez az Aracely Arámbula, David Chocarro és Danna Paola főszereplésével készült sorozat első évada, így a folytatásban az előbb említett interjút olvashatjátok, melyben kicsit jobban megismerhetitek a "Nagysága" megalkotóját.
Aracely Arámbula és José Vicente Sparato, a sorozat főszereplője és írója |
Pszichológiából szerzett diplomát, ám José Vicente Sparato rájött, hogy valódi szenvedélye az írás, miután különböző narratív órákat vett újságírás tanulmányai közben. Miután nyomott hagyott a telenovellák világában olyan történetekkel, mint a Bajo el mismo cielo, a La impostora (A beépített szépség) és a La patrona (Az örökség), 2016-ban elkészült újabb munkája, a La Doña (A végzet asszonya), mely jelenleg az első évad végéhez közeledik hazánkban az Izaura TV műsorán. Az alábbi exkluzív interjúban különböző kulisszatitkokat a történetről, és egy kicsit a "meglepő" befejezésről, ugyanis már csak 4 rész van hátra az első évadból, mely február 24-én ér véget. Ám nem kell hiányolnunk a Telemundo sorozatát, ugyanis másnap, február 25-től már a második évaddal folytatódik.
A La Doña már a második adaptáció, amit a Telemundo készít Rómulo Gallegos novellájából. Látta a Doña Bárbara-t Edith González-zel?
"Igen, láttam, Valentina Párraga csodálatosan írta meg, és nagy siker volt. Sok országban még most is ismétlik."
Befolyásolta ez az adaptáció a La Doña elkészítésében?
"Habár az alapja ugyanaz, a La Doña története nem vidéken játszódik, hanem Mexikóvárosban. Ez nagy különbségeket okozott, mert a nagyvárosi karakterek nem viselkedhetnek olyan vad és anarchikus módon, habár igen, manipulálják a törvényeket, vagy a korrupciót használva követnek el bűncselekményeket."
Honnan jött az új 'Doña'?
"A Telemundo azt kérte, hogy készítsek egy modern verziót, mely a Doña Bárbara-n alapszik, és kihasználtam ezt a lehetőséget, hogy kihangsúlyozzak olyan szörnyű társadalmi problémákat, mint a nők elleni erőszak és a nők bántalmazása. Ehhez sokat merítettem a valóságból, hogy létrehozzam ezt a történetet. Utánajártam olyan ügyeknek, ahol gazdag fiatal bandák gyilkolnak meg szegény fiatalokat anélkül, hogy bármilyen büntetést kapnának. Sajnálatos módon ez nagyon gyakori Latin-Amerikában, és különösen Mexikóban."
Mi volt a legnagyobb kihívás az adaptáció elkészítésekor?
"A legnagyobb kihívásom pont az volt, hogy felemeljem a hangom ezekért a nőkért, akiket sosem hallgattak meg. Ez egy hatalmas feladat, melyet realisztikusan kell végezni, de emellett nagy tisztelettel az áldozatok és rokonaik iránt. Több ezer család van, akik továbbra is várnak az igazságszolgáltatásra, megerőszakolt és meggyilkolt lányaikért."
Milyennek érezte a közönség válaszát az új 'Doña'-ról?
"A közönség válasza volt a legnagyobb jutalmam. Egy dicsőséges sorozat lett, amely nézettségi rekordokat döntött meg az idősávjában [utalva az amerikai vetítésre]. De a legfontosabb az a szenvedély, amivel a nézők követik a La Doña-t, hogyan kapcsolódnak a karaktereinkhez, és élik át ugyanazokat az érzelmeket."
Melyik karaktert szereti a legjobban?
"A Nagyságát. Altagracia Sandoval egy olyan csodálatos, összetett, intenzív karakter... és Aracely Arámbula alakítása egyszerűen csodálatos. Aracely-nek sikerült a karakter összes árnyalatát megmutatnia. Az alakítása annyira lenyűgöző, hogy a közönség imádja és megérti őt, az igazságtalanságok ellenére, melyeket a Nagysága elkövet."
![]() |
Aracely Arámbula mint Altagracia Sandoval, a "Nagysága" |
És melyik karaktert volt a legnehezebb megírni?
"Úgy gondolom, hogy a legnehezebb karakter Saúl volt, a főhősünk, mert egy igazságos férfiként kezd, aki hisz a törvényekben, de később kezdi elveszteni a hitét az igazságszolgáltatásban. Emellett van egy másik, nagyon összetett morális konfliktusa is, mivel kapcsolatba kerül két nővel anélkül, hogy tudná, hogy ők anya és lánya."
Mit tud mesélni a La Doña befejező etapjáról?
"A közönség gyanúi ellenére, a befejezés igenis meg fogja lepni őket. Ez az egyetlen, amit mondhatok."
A telenovella megosztja a közönséget, ugyanis egyesek azt akarják, hogy Saúl maradjon Altagraciával, másik pedig azt, hogy Mónicával. Valamilyen üzenet a megnyugtatásukra?
"Nem mondhatom el, hogy kivel fog maradni Saúl, de azt szeretném, hogy a férfi iránt érzett szerelem mellett gondoljanak az anya és lánya közt lévő szeretetre. Ez különíti el ezt a történetet sok mástól, és úgy gondolom, hogy a végén a rajongók elérzékenyülnek, és elégedettek lesznek."
José Vicente Sparato, a telenovella megalkotója |
Mikor és hogyan alakult ki szenvedélye az írás iránt?
"Pszichológiából szereztem a diplomámat, utána újságírást kezdtem tanulni, ahol elkezdtem részt venni narrációs órákon, és rájöttem, hogy a valódi szenvedélyem és hivatásom az írás. Nincs annál jobb, mint azzal foglalkozni, amit az ember imád."
Hogy írná le stílusát mint telenovella-író?
"Ez egy realisztikus stílus, társadalmi következményekkel, anélkül, hogy elfelejtenénk az érzelmeket, mely a legfontosabb minden projektben."
Mit gondol a telenovella műfaj fejlődéséről?
"Ez egy pozitív változás. Egy új kihívás nekünk, akik évek óta írunk. A közönség mindig egyre újabb történeteket vár, mellyel tudnak azonosulni."
Mennyire érzi, hogy megváltozott?
"Sokat változtam. Van újítás a témákban, amiket feldolgozunk, a ritmusban és a történetek terjedelmében."
Az Ön kritériuma szerint, minek kell lennie egy jó telenovellában, hogy az működjön?
"Kell, hogy legyen lelke, hogy a közönség érezze azt, ami történik. Ezt csak jól felépített karakterekkel lehet elérni, akik hűek saját magukhoz, és az árnyalatokkal és hibákkal, melyek a valódi emberekben is megvannak; azaz tökéletlen karakterekkel."
Megjegyzések
Megjegyzés küldése